שועלי שמשון

גדוד הסיור של חטיבת גבעתי (גדס”ר גבעתי) הינו חוד החנית של החטיבה ואחד הגדודים המבצעיים הפעילים ביותר בצה”ל. הגדוד מכונה גם ״יחידת שועלי שמשון״ על שם הסיירת הממוכנת האגדית אשר פעלה בנגב במלחמת העצמאות.

הגדוד הוקם בשנת 2001. עד אותה עת פלוגת הפלס״ר (הסיירת), פלוגת החבלה (הפלחה״ן) ופלוגת העורב (פלנ״ט) פעלו כיחידות אוטונומיות נפרדות תחת הפיקוד החטיבתי. במסגרת ארגון מחדש של חטיבות החי״ר אוחדו הפלוגות לגדוד הסיור.  אלוף משנה רון אשרוב, אשר פיקד בעבר על פלוגת החבלה, נבחר להיות המפקד הראשון של הגדוד והוביל אותו ללחימה באינתיפאדה השנייה בתחילת שנות ה2000. אחריו פיקדו על הגדוד ממיטב המפקדים שידע צה״ל:

עופר וינטר
2003-2005
ראש מטה פיקוד המרכז. בעבר היה מפקד חטיבת גבעתי, מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, מפקד חטיבה 646 ומפקד יחידת דובדבן.
גיא ביטון
2005-2007

סגן מפקד אוגדת עזה. בעברו שימש נציג זרוע היבשה בצבא ארצות הברית ומפקד חטיבת שגיא.

גור שרייבמן
2007-2009

שימש מפקד שייטת 13 ומפקד פלגת לוחמים בשייטת 13.

חזי נחמה
2009-2011
מפקד חטיבת אלכסנדרוני. קודם לכן שימש מפקד חטיבת מנשה, סגן מפקד חטיבת גבעתי ומפקד גדוד גפן.
אליעד מאור
2011-2013

מפקד עוצבת ברעם. קודם לכן שימש סגן מפקד חטיבת גבעתי ומפקד גדוד גפן.

אלי ג׳ינו
2013-2015
ניר בן חמו
2015-2017
עברי אלבז
2019 - 2017
נתנאל שמכה
2021 - 2019
אריאל גונן
2021 - ועד היום

גדס”ר גבעתי - שועלי שמשון:

בארבעת העשורים האחרונים היחידה לקחה חלק פעיל ומרכזי במערכות ישראל נגד אויביה וביצעה אין ספור פעילויות ומארבים בהגנה על אזרחי המדינה. תחילת פעילויותיה הצבאיות היו בשלהי שנות ה־80 כאשר הצטרפה לפעולות נגד חיזבאללה באזור הביטחון בדרום לבנון. אבל את ההילה לה היא זוכה היא הרוויחה במבצעים בעזה. שם, בגזרה הטבעית שלה, היא פיתחה מומחיות שלא היתה, וספק אם תהיה ליחידה אחרת בצה"ל: היכרות עמוקה עם השטח ועם האויב. זה הפך אותה לעדיפות הראשונה של המפקדים כמעט בכל משימה ברצועה. בשנות השיא של האינתיפאדה השנייה, לפני ההינתקות מעזה, היתה היחידה אחראית למאות מבצעים ברצועה ולחיסולם של המוני מחבלים. זה הפך אותה לעדיפות הראשונה של המפקדים כמעט בכל משימה.

על רצף פעילויות מוצלחות ברצועת עזה בתחילת שנות ה2000 עוטר הגדוד בעיטור המופת וזכה להיות הגדוד המעוטר ביותר בצה”ל לאחר פעילותה במבצע צוק איתן עם 8 לוחמים וקצינים אשר קיבלו עיטורים צבאיים. מאז הקמתו שכל הגדוד 54 לוחמים אשר נפלו למען הגנת המדינה והמולדת.

מסלול ההכשרה:

מסלול הלוחם בגדוד הסיור קשה ורב-אתגרים. את מסלול ההכשרה מתחילים רק קומץ מתוך אלו אשר סיימו את ה״גיבוש״ – מספר ימים מפרכים בשטח מדברי בהם נבחנים היכולות הפיזיות והמנטליות של המתמודדים.

מי שסיים בהצלחה את הגיבוש והתקבל למסלול ההכשרה עומד בפני 14 חודשים ארוכים ומפרכים. תחילתם בששה חודשים של טירונות ואימון מתקדם אי שם על גבול מצרים.

עם סיומם מצטרפים החיילים לפלוגת אימון ביחידה לאחר מסע עלייה מאתגר במיוחד. במהלך האימון-יחידה עוברים הלוחמים אימוני לחימה מפרכים והכשרות ייעודיות.

הלוחמים מתמקצעים במגוון אמצעי לחימה, בניווט, בנהיגות יום ולילה, בקרב-מגע, בהסוואה ועוד מגוון יכולות שטח ולחימה. אלו המסיימים את מסלול ההכשרה בהצלחה מצטרפים לצוות מובחר ומצומצם, אשר עתידים לבצע יחד פעילויות מבצעיות איכותיות.

רוצים להיות חלק?

ההרשמה נקלטה בהצלחה!